Oferta programowa
Straży Miejskiej m.st. Warszawy
na rok szkolny 2020/2021
Referat Profilaktyki
Straż Miejska m.st. Warszawy
01-170 Warszawa, ul. Młynarska 43/45
tel.(22) 5986031; 5986032
fax. (22) 5986025
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Założenia oferty programowej
Działalność edukacyjna i informacyjna realizowana przez Straż Miejską m.st. Warszawy obejmuje zasadnicze cele profilaktyki uniwersalnej: promocję zdrowego stylu życia oraz minimalizację zachowań ryzykownych. Zajęcia edukacyjne w ramach n/w programów realizowane są w bieżącym roku szkolnym (wrzesień 2020 – czerwiec 2021).
Odbiorcy:
Dzieci i młodzież
Programy przygotowane przez Straż Miejską m.st. Warszawy adresowane są przede wszystkim do dzieci i młodzieży szkolnej. Podstawą doboru treści i metodyki poszczególnych programów jest wiek odbiorców, poziom wiedzy oraz stopień ich rozwoju poznawczego.
Rodzice
Proponujemy spotkanie dla rodziców uczniów klas V - VIII szkół podstawowych podczas którego koordynator ds. profilaktyki przeprowadzi prezentację tematu:
„Odpowiedzialność prawna nieletnich” (aspekty prawa związane z zagrożeniami
w cyberprzestrzeni lub odpowiedzialność w świetle ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich).
Nauczyciele
Proponujemy:
szkolenie dla nauczycieli -- „Zasady udzielania pierwszej pomocy” (wykład oraz ćwiczenia praktyczne z wykorzystaniem fantomów i defibrylatora);
konsultacje dla nauczycieli przygotowujących uczniów do egzaminów na kartę rowerową - „Karta rowerowa bez tajemnic” (aspekty prawne regulujące uzyskanie karty rowerowej, informacje oraz wskazówki dotyczące zasad przeprowadzania egzaminów teoretycznych i praktycznych).
Seniorzy
Działania informacyjno-edukacyjne kierujemy również do osób starszych, które są realizowane przy współpracy z Ośrodkami Pomocy Społecznej lub Domami Kultury na poszczególnych dzielnicach.
„Bezpieczny senior” (zapoznanie z zadaniami i kompetencjami służb i instytucji miejskich w zakresie bezpieczeństwa, wskazanie sposobów szybkiego i skutecznego informowania tych służb w sytuacji zaistnienia zdarzeń nagłych oraz zagrożeń, jakie mogą wystąpić w konkretnych miejscach – komunikacji miejskiej, obiektach handlowych, bankach, informowanie jak zachować się w takich sytuacjach; warsztaty z zakresu pierwszej pomocy – wykłady w formie prezentacji multimedialnych oraz praktyczne ćwiczenia na fantomach).
Ocena realizacji programów profilaktycznych
Bieżąca realizacja programów profilaktycznych podlega ocenie przez pedagoga szkolnego oraz wymianie spostrzeżeń pomiędzy kadrą pedagogiczną a prowadzącymi zajęcia strażnikami miejskimi w zakresie treści i formy realizowanych zajęć.
Koordynator ds. profilaktyki prowadzi dokumentację realizowanych zajęć w formie tzw. kart klas/grup/, na których odnotowuje termin, temat zajęć oraz informacje dotyczące pracy uczestników na zajęciach Zrealizowane zajęcia potwierdzane są w karcie pieczątką i podpisem osoby upoważnionej ze strony placówki oświatowej.
Udział placówek oświatowych w programach
Po zapoznaniu się z ofertą programową Straży Miejskiej m.st. Warszawy, dyrektor szkoły, pedagog szkolny zgłasza pisemnie chęć współpracy ze Strażą w zakresie wybranych programów. W treści zgłoszenia prosimy wskazać osobę do kontaktu oraz numer telefonu.
Realizacja poszczególnych programów zawartych w ofercie odbywa się we współpracy koordynatora ds. profilaktyki z dyrekcją, pedagogiem szkolnym lub nauczycielem i polega na ustaleniu terminu, formy i przebiegu spotkania informacyjno-edukacyjnego.
Pedagog, przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych przez strażników, ma obowiązek zapoznać się z materiałami na podstawie których zajęcia te są prowadzone (wgląd do scenariuszy zajęć, obejrzenie materiałów filmowych, rozmowa z prowadzącym nt. zakresu tematycznego zajęć).
W związku ze szczególną sytuacją wynikająca z trwającej pandemii, wspólnie z kadrą pedagogiczną ustalamy zakres, sposób i formę realizacji zadania mając na względzie przede wszystkim bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli oraz nas samych.
Zajęcia stacjonarne będą realizowane, tak jak dotychczas, w placówkach podczas wyznaczonej godziny lekcyjnej z całą klasą lub z jej częścią, w zależności od systemu pracy w danej placówce.
Dla placówek w których nie będzie możliwe przeprowadzenie zajęć w formie stacjonarnej, przygotowujemy możliwość skorzystania z wybranych przez nas tematów naszej oferty
w formie on-line w czasie rzeczywistym przy wykorzystaniu platformy edukacyjnej na której pracuje dana placówka (udostępnionej w uzgodnionym czasie strażnikowi przez nauczyciela). Realizacja zajęć w formie on-line (temat i czas trwania) będzie na bieżąco ustalana z dyrektorem placówki lub osobą przez niego upoważnioną.
Tematy zajęć:
Zajęcia dla dzieci z grup 5-latków w przedszkolach:
„Kto mnie chroni i pomaga” (zapoznanie z zadaniami Straży Miejskiej oraz innych służb ratunkowych).
1 godzina lekcyjna dla każdej grupy.
Realizacja: wrzesień 2020 – czerwiec 2021.
Zajęcia dla dzieci z klas 0 realizujących obowiązek szkolny w przedszkolach i szkołach podstawowych:
„Umiem wezwać pomoc” (zasady powiadamiania służb i osób dorosłych w sytuacji zagrożenia).
1 godzina lekcyjna dla każdej grupy.
Realizacja: wrzesień 2020 – czerwiec 2021.
Zajęcia dla uczniów I klas szkół podstawowych:
„Bezpieczna droga do szkoły” (zasady bezpiecznego poruszania się pieszego po drodze).
„Spotkanie z nieznajomym” (zasady bezpiecznego zachowania się w kontaktach z osobami nieznajomymi).
1 godzina lekcyjna z każdego tematu; 1-2 tematy do wyboru dla każdej klasy.
Realizacja: wrzesień 2020 – czerwiec 2021.
Zajęcia dla uczniów II klas szkół podstawowych:
„Uczymy się żyć bez przemocy” (kształtowanie umiejętności komunikowania się z innymi zgodnie z normami społecznymi, konstruktywne sposoby radzenia sobie ze złością oraz w sytuacjach agresji i przemocy rówieśniczej).
1-2 godziny lekcyjne dla każdej klasy.
Realizacja: wrzesień 2020 – czerwiec 2021.
Zajęcia dla uczniów III klas szkół podstawowych:
„Przyjaciele zwierząt” (prawa zwierząt, postępowanie wobec zwierząt wolnożyjących).
godzina lekcyjna dla każdej klasy.
Realizacja: wrzesień 2020 – czerwiec 2021.
Zajęcia dla uczniów IV i V klas szkół podstawowych (lub grup uczniów) przygotowujących się do egzaminów na kartę rowerową:
„Rowerowy ruch drogowy”
- Zajęcia teoretyczne - przepisy drogowe i zasady bezpiecznego poruszania się rowerem.
1 – 3 godziny lekcyjne dla każdej klasy realizowane w odstępie czasowym.
Realizacja: wrzesień 2020 – marzec 2021.
- Zajęcia praktyczne - ćwiczenie umiejętności jazdy rowerem, pomoc przy egzaminach na kartę rowerową na terenie szkoły oraz na terenie stacjonarnego Miasteczka Ruchu Drogowego przy ul. Sołtyka 8/10.
Realizacja: wrzesień – październik 2020 oraz marzec – czerwiec 2021.
Zajęcia dla uczniów V klas szkół podstawowych:
„Bezpieczeństwo w sieci” (bezpieczne korzystanie z Internetu, problem cyberprzemocy).
1 godzina lekcyjna dla każdej klasy.
Realizacja: wrzesień 2020 – czerwiec 2021
Zajęcia dla uczniów VI klas szkół podstawowych:
„Wiem – pomagam - ratuję” (zapoznanie z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy oraz właściwego informowania służb ratunkowych, ćwiczenia praktyczne na fantomach, postępowanie ratunkowe w sytuacji zadławienia, skaleczenia, omdlenia).
1-2 godziny lekcyjne dla każdej klasy
Realizacja: wrzesień 2020 – czerwiec 2021
Zajęcia dla uczniów VII klas szkół podstawowych:
„Odpowiedzialność prawna nieletnich” (odpowiedzialność w kontekście przepisów ustawy
o postępowaniu w sprawach nieletnich).
1 godzina lekcyjna dla każdej klasy.
Realizacja: wrzesień 2020 – czerwiec 2021
Zajęcia dla uczniów I klas szkół ponadpodstawowych
„Odpowiedzialność prawna nieletnich” (odpowiedzialność, uprawnienia, obowiązki w świetle obowiązujących przepisów prawa).
1 godzina lekcyjna dla jednej klasy.
Realizacja: wrzesień 2020 – czerwiec 2021
„Teatr na Straży” - interaktywny teatr profilaktyczny zaprasza na Spektakl edukacyjny pt. „Florka, która pogodziła serce z rozumem”.
Zapraszamy na trzecią edycję przygód Florki, która tym razem poszukuje odpowiedzi na pytanie „Jak obronić kogoś, komu dzieje się krzywda?”.
Spektakl ma na celu uwrażliwienie młodych widzów na problemy i trudną sytuację osób doświadczających przemocy, rozwijanie umiejętności identyfikowania objawów przemocy rówieśniczej
i właściwego reagowania na nią z pozycji świadka zdarzenia, poszukiwanie konstruktywnych sposobów przeciwdziałaniu zjawisku przemocy w klasie, zwiększenie wrażliwości na krzywdę innych, kształtowanie postawy empatii a tym samym budowanie wzajemnego zaufania, otwarcia i tolerancji.
Projekt dla uczniów III klas szkół podstawowych. Przewidywany czas trwania spektaklu: do 60 min.
Do udziału w spektaklu zostanie zaproszonych 100 pierwszych szkół, które w terminie wyznaczonym w ofercie złożą zapotrzebowanie na realizację spektaklu. Pozostałe szkoły zostaną wpisane na listę rezerwową o czym zostaną poinformowane telefonicznie lub mailowo.
Miejsce: wybrane ośrodki kultury na poszczególnych dzielnicach Warszawy (dojazd uczniów na miejsce we własnym zakresie) lub przygotowana odpowiednio w danej szkole duża sala w placówce.
Uwaga! Realizacja spektakli jest uzależniona od dostępności domów kultury na terenie
m. st. Warszawy oraz wewnętrznych zasad korzystania z sal teatralnych (np. zmniejszona liczba miejsc na widowni) a w przypadku wystawiania spektaklu w szkole od warunków technicznych.
Liczba spektakli może być ograniczona ze względu na obecną sytuację epidemiczną.
O wyznaczonym terminie spektaklu oraz miejscu jego realizacji dla danej szkoły tj. najbliższym ośrodku kultury, szkoły będą informowane na bieżąco z ok. dwutygodniowym wyprzedzeniem (w przypadku szkół z listy rezerwowej termin informowania może być krótszy).
Realizacja: październik 2020 – czerwiec 2021.
ZGŁASZANIE ZAPOTRZEBOWAŃ NA ZAJĘCIA
W terminie do 30.11.2020 r. placówki przesyłają swoje zgłoszenia pocztą lub faksem:
adres: Straż Miejska m.st. Warszawy, Referat Profilaktyki
01-170 Warszawa, ul. Młynarska 43/45.
fax: 22 598 60 25; 22 598 60 78
Zasady zgłaszania na zajęcia „Rowerowy ruch drogowy”
1). W zgłoszeniach pisemnych na zajęcia teoretyczne należy wskazać nauczyciela odpowiedzialnego za przygotowanie uczniów do egzaminów na kartę rowerową podając jego imię i nazwisko oraz bezpośredni nr telefonu. 2). W sprawie umawiania terminów na ćwiczenia praktyczne i egzaminy na kartę rowerową na terenie Miasteczka przy ul. Sołtyka 8/10 lub egzaminy na terenie placówki, prosimy kontaktować się telefonicznie: 22 598 60 31/32, 723 986 086, 723 986 198 (od poniedziałku do piątku w godz. 7-15). Liczba tych terminów jest ograniczona - decyduje kolejność zgłoszeń telefonicznych. 3). Podczas egzaminów praktycznych (na terenie Miasteczka Ruchu Drogowego oraz |
Zgłoszenia w formie mailowej lub kierowane bezpośrednio do koordynatorów ds. profilaktyki – nie będą przyjmowane.
Zastrzegamy sobie prawo do odmowy realizowania zgłoszeń złożonych po wskazanym terminie, tj. po 30 listopada 2020 r.
Jednocześnie informujemy, że realizacja liczby godzin w/w tematów będzie na bieżąco ustalana z dyrektorami lub pedagogami szkolnymi, a w przypadku dużej ilości nadesłanych zgłoszeń zastrzegamy sobie możliwość realizacji programów w zmniejszonej liczbie godzin.
Zapraszamy do podjęcia wspólnych ze Strażą Miejską
m.st. Warszawy działań na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży!