Stołeczna Straż Miejska.   Uwaga: Stołeczna Straż Miejska. Kliknij w głośniczek aby odsłuchać zaznaczony tekst GSpeech

2020 03 top kwiecien 1

Sople zwisające z dachu budynkuZalegające śnieżne czapy na dachach i zwisające z nich sople – to nieodłączne elementy miejskiego zimowego krajobrazu. Nieodłączne, ale również bardzo niebezpieczne dla ludzi. Straż Miejska przypomina właścicielom posesji o konieczności uprzątania dachów z tego, czym przyozdobiła je zima. Należy to robić w trosce o bezpieczeństwo nas wszystkich – a nie z obawy przed mandatem.

Obowiązkiem właściciela nieruchomości lub jej zarządcy jest odśnieżanie dachu oraz usuwanie śnieżnych nawisów czy sopli. Wynika to z prawa budowlanego. Pamiętajmy, że konstrukcja nie każdego budynku przewiduje tak duży ciężar, jakim jest nagromadzony śnieg. Jakie mogą być konsekwencje – tego chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć. Nie wolno samodzielnie odśnieżać dachu. Czynność tę należy powierzyć specjalistycznej firmie. Pamiętajmy, aby zagrożenie zostało usunięte jak najszybciej.

Należy również usuwać sople. Przede wszystkim – znad wejść do nieruchomości, znad bram, przejść, oraz z budynków bezpośrednio sąsiadujących z drogami i chodnikami. Jeśli nie wywiążemy się z tego obowiązku – za nieusunięcie zagrożenia dla życia lub zdrowia Straż Miejska może zastosować karę grzywny.

  • 2021_02_sople_01
  • 2021_02_sople_02
  • 2021_02_sople_03
  • 2021_02_sople_04
  • 2021_02_sople_05
 

g 1 g 2 g 3 g 4 g 5 g 6 g 7
g 1 g 2 g 3 g 4 g 5 g 6 g 7
stopka
Uwaga: Kliknij w głośniczek aby odsłuchać zaznaczony tekst GSpeech