Stołeczna Straż Miejska.   Uwaga: Stołeczna Straż Miejska. Kliknij w głośniczek aby odsłuchać zaznaczony tekst GSpeech

Bielik - Ptasi AzylTylko "zimna krew" i wrażliwość mieszkańca uratowały życie bielika, który został poważnie ranny w walce stoczonej z innym bielikiem. Ptasi drapieżnik aktualnie przechodzi leczenie pod nadzorem specjalistów "Ptasiego Azylu" przy stołecznym ogrodzie zoologicznym.

Informację o rannym bieliku strażnicy miejscy z warszawskiego Eko Patrolu otrzymali w niedzielę tuż przed godziną 19.00. Na funkcjonariuszy czekał mieszkaniec, który przekazał mundurowym rannego ptaka. Z relacji mężczyzny wynikało, że ptak ucierpiał w wyniku walki stoczonej z innym bielikiem. Mężczyzna relacjonował, że widział, jak dwa duże ptaki toczyły miedzy sobą w powietrzu walkę, po czym jeden z nich zaczął wyraźnie tracić siły i spadł zakrwawiony na ziemię. Ptaki kontynuowały – już na ziemi – walkę do momentu, aż jeden z nich nie był w stanie samodzielnie się poruszać. Mężczyzna przeniósł zakrwawione zwierzę do auta i ruszył w kierunku miasta. Dzięki natychmiastowej reakcji najprawdopodobniej uratował życie rannemu bielikowi.

Jak informują strażnicy z Eko Patrolu Straży Miejskiej m. st. Warszawy, zakrwawiony drapieżnik nie był w stanie samodzielnie się ruszać, nie reagował na żadne bodźce. - Nie mam wątpliwości, że gdyby nie natychmiastowa reakcja mieszkańca, ptak nie miałby szansy na przeżycie. Leżący w trawie wśród gałęzi nie byłby widoczny dla ewentualnych przechodniów, tym bardziej że zdarzenie miało miejsce w godzinach wieczornych – mówi mł. spec. Ewa Pałaszewska-Łoś z Ekopatrolu.

Aktualnie bielik przechodzi specjalistyczne leczenie i znajduje się pod opieką pracowników "Ptasiego Azylu", którzy walczą o jego zdrowie.

- Ptak już samodzielnie wstaje, jednak nadal jest bardzo słaby. Otrzymuje środki przeciwbólowe i antybiotyki, jest także nawadniany. Bielik ma poważne rany głowy: dziób przebity jest w dwóch miejscach, ponadto lekko uszkodzone zostało jedno oko. Prawdopodobnie w trakcie upadku ucierpiał także nadgarstek oraz jedna noga – mówi lekarz weterynarii dr Agnieszka Czujkowska kierownik Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Chronionych "Ptasi Azyl" przy Miejskim Ogrodzie Zoologicznym.

Referat Prasowy

 

g 1 g 2 g 3 g 4 g 5 g 6 g 7
g 1 g 2 g 3 g 4 g 5 g 6 g 7
stopka
Uwaga: Kliknij w głośniczek aby odsłuchać zaznaczony tekst GSpeech