Setki tysięcy interwencji i tysiące zwierząt, którym udzielono pomocy. Strażnicy miejscy z Eko Patrolu – to oni pomagają chorym, rannym i porzuconym zwierzętom. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych referatów stołecznej straży miejskiej obchodzi w tym roku swoje 15-lecie. Z tej okazji, podczas Pikniku „Ursynów dobry dla zwierząt", funkcjonariusze z Eko Patrolu zostali wyróżnieni przez Burmistrza Dzielnicy.
Głównym punktem pikniku były obchody jubileuszu 15-lecia powstania pierwszego w Warszawie i jednocześnie w Polsce Eko Patrolu.
Mamy dzisiaj wyjątkową okazję wyróżnić tych fantastycznych ludzi. Musimy pamiętać, że program opieki miejskiej nad zwierzętami bezdomnymi rozpoczęliśmy na Ursynowie 15 lat temu – przypomniał Burmistrz Ursynowa Robert Kempa.
Ursynowski Eko Patrol był pierwszą wydzieloną jednostką organizacyjną w strukturze straży miejskiej wyspecjalizowaną w niesieniu pomocy zwierzętom.
- Chcemy podkreślić wagę tego wydarzenia sprzed 15 lat. To bardzo ważna data, ponieważ bardzo cenimy codzienną, często bardzo trudną pracę Eko Patrolu – powiedziała Sylwia Rychter z Fundacji Pegasus podczas wręczania wyróżnienia wieloletniemu szefowi Eko Patrolu Piotrowi Mostowskiemu oraz dr. Andrzejowi Beuth, który przyczynił się do stworzenia Eko Patrolu.
Podczas pikniku Burmistrz Ursynowa wyróżnił też czterech funkcjonariuszy z II Oddziału Terenowego Straży Miejskiej m. st. Warszawy, którzy na co dzień niosą pomoc mieszkańcom Ursynowa.
W trakcie pikniku funkcjonariusze z Eko Patrolu zaprezentowali specjalistyczny sprzęt oraz przystosowane do przewozu zwierząt radiowozy wykorzystywane przez nich w codziennej służbie.
Na przygotowanym torze przeszkód odbyły się pokazy agility w wykonaniu owczarków Marzeny Domińczak z grupy FREEX. Można też było zasięgnąć porad lekarzy weterynarii, specjalistów z zakresu żywienia zwierząt lub zbudować z przygotowanych deseczek budkę lęgową dla ptaków.
15 lat Eko Patrolu
Zaczęło się od dwóch funkcjonariuszy, dziś służy w nim blisko 50. 15 lat temu powołano pierwszy w Warszawie i jednocześnie pierwszy w Polsce Eko Patrol straży miejskiej.
Gdy 15 lat temu powstawał Eko Patrol, nie zdawałem sobie sprawy z tego, jak bardzo będzie on potrzebny warszawiakom. Zaczynaliśmy od kilku interwencji miesięcznie, dziś średnio co 14 minut ktoś prosi nas o pomoc. Z pewnością wpływ na to ma stale rosnące zaufanie mieszkańców do naszego Referatu, ale też coraz większa wrażliwość ludzi na potrzeby zwierząt i ich krzywdę. Strażnicy z Eko Patrolu to nie tylko profesjonaliści przygotowani do pracy ze zwierzętami, ale przede wszystkim ludzie, którzy po prostu kochają zwierzęta. Wielu z nich przygarnęło do swoich domów porzucone i skrzywdzone przez innych zwierzęta.
Piotr Mostowski
z-ca Naczelnika Oddziału Ochrony Środowiska
Straży Miejskiej m.st. Warszawy
współtwórca i wieloletni kierownik Eko Patrolu
Początkowo tylko Ursynów
Jesienią 2001 r. na terenie dawnej gminy Warszawa Ursynów powstał pierwszy w Polsce patrol do spraw ekologicznych. Początkowo pracowało w nim tylko dwóch funkcjonariuszy, którzy podejmowali interwencje wyłącznie na terenie gminy Warszawa Ursynów. Już wtedy starano się, aby strażnicy byli wyposażeni w specjalistyczny sprzęt. Funkcjonariusze dysponowali radiowozem dostosowanym do przewozu zwierząt oraz niezbędnymi w ich pracy pomocami: chwytakami, klatkami, sieciami. Sprzęt strażnikom przekazały ówczesne władze Ursynowa.
Potrzebni na terenie całego miasta
Pierwszy Eko Patrol w skali roku pomagał ok. 300 zwierzętom na terenie Ursynowa. Potrzeby były zdecydowanie większe. Dlatego w 2003 r. rozszerzono działalność Eko Patrolu o kolejne dzielnice: Wilanów oraz Mokotów. Dwa lata później pomoc zwierzętom zapewniało już osiem Eko Patroli, które pracowały na terenie całej stolicy. Z początkiem 2006 r. powołano zespół zadaniowy do spraw ekologicznych, do którego dołączyli kolejni funkcjonariusze, którzy zostali wyposażeni przez Biuro Ochrony Środowiska Urzędu m. st. Warszawy w specjalistyczny sprzęt służący do niesienia pomocy zwierzętom. Ostatecznie zespół zadaniowy został przekształcony w obecnie funkcjonujący Referat ds. Ekologicznych.
Eko Patrol po 15 latach
W Referacie ds. Ekologicznych pracuje dziś 46 odpowiednio wyszkolonych i przygotowanych do pracy ze zwierzętami funkcjonariuszy. Do swojej dyspozycji mają 11 specjalistycznych radiowozów przystosowanych do przewozu zwierząt. Na pokładzie znajdują się m.in.: chwytaki, klatki, transportery, sieci.
Tysiące interwencji, tysiące odłowionych zwierząt
Działania podejmowane przez Eko Patrol cieszą się dużym uznaniem mieszkańców. Eko Patrol jest identyfikowany jako ten, który w pierwszej kolejności pomaga zwierzętom w mieście. Z roku na rok przybywa interwencji. W 2015 r. strażnicy z Eko Patrolu interweniowali ponad 16 tys. razy, pomogli 9145 zwierzętom. Tylko przez 8 miesięcy 2016 r. interweniowali już ponad 12,5 tys. razy. W tym czasie funkcjonariusze pomogli 7611 zwierzętom. Strażnicy pomagają nie tylko porzuconym, bezdomnym i rannym zwierzętom, czy zwierzynie dziko żyjącej. Coraz częściej interweniują, kiedy na terenie miasta pojawiają się zwierzęta egzotyczne: pytony, warany, kameleony, agamy a nawet aksolotle meksykańskie.
Strażnicy miejscy reagują w sytuacjach kiedy zwierzę może stanowić zagrożenie dla mieszkańców. Podejmują interwencje, kiedy zagrożone jest życie i zdrowie zwierząt znajdujących się w przestrzeni publicznej. Udzielają pomocy zwierzętom chorym lub rannym. Działania funkcjonariuszy ograniczają zjawisko bezdomności zwierząt. Stanowią też wsparcie dla innych służb i instytucji w tym m.in.: Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Powiatowego Lekarza Weterynarii, Lasów Miejskich.
Referat Prasowy