Stołeczna Straż Miejska.   Uwaga: Stołeczna Straż Miejska. Kliknij w głośniczek aby odsłuchać zaznaczony tekst GSpeech
logo gora
logo dol

Wybór rozmiaru czcionki

A- A A+

wezwanie

rodo

bip logo

epuap

raporty

poznaj sm

12.01.2016 raport 358x91

W 2015 r. straż miejska przyjęła ponad 34 tys. zgłoszeń dotyczących zwierząt. Strażnicy z Eko Patrolu odłowili ponad 9 tys. zwierząt – o ponad pół tysiąca więcej niż rok wcześniej

Pomagają chorym, rannym, porzuconym i bezdomnym zwierzętom. Reagują kiedy zagrożone jest życie i zdrowie zwierząt. Strażnicy miejscy interweniują także kiedy obecność zwierząt w przestrzeni miejskiej może stanowić zagrożenie dla mieszkańców.

eko 4 700x465

 

PODSTAWOWE ZADANIA

 

 

34 026 zgłoszeń dotyczących zwierząt wpłynęło do straży miejskiej w 2015 r. Jest to trzeci, co do częstotliwości wpływających zgłoszeń, obszar zainteresowania mieszkańców. Najczęściej o pomoc prosili mieszkańcy z terenu dzielnic Mokotów i Śródmieście. Eko Statystyka świadczy o rosnącej empatii mieszkańców wobec zwierząt, ale również o rosnącym znaczeniu działań podejmowanych przez strażników miejskich w tym zakresie.

waz 160x146

 

ZGŁOSZENIA DOTYCZĄCE ZWIERZĄT

 

 

W 12 dzielnicach odnotowano wzrost liczby zdarzeń, a tym samym interwencji podejmowanych przez strażników miejskich. Najwyższy dotyczy dzielnic Rembertów, Ursynów i Śródmieście.
45% interwencji podjęto w związku z psami i kotami, w większości bezpańskimi. Aż 13% interwencji dotyczyło zwierząt dziko żyjących.

pies podrnik 160x120

 

ZDARZENIA DOTYCZĄCE ZWIERZĄT

 

 

Ze względu na rosnącą liczbę interwencji, zwierzętom pomagają strażnicy miejscy ze wszystkich pionów formacji. Tam, gdzie niezbędna jest wyspecjalizowana pomoc, kierowany jest Eko Patrol – wiodący w zakresie działań dotyczących zwierząt. Pracuje w nim 43 funkcjonariuszy, którzy od ubiegłego roku dysponują 11 radiowozami przystosowanymi do bezpiecznego transportu zwierząt.

pyton krolewski 160x149

 

EKO PATROL – PODSTAWOWE INFORMACJE

 

 

Po raz kolejny padł rekord liczby podjętych przez Eko Patrol interwencji i odłowionych zwierząt. Funkcjonariusze z Eko Patrolu interweniowali 16 464 razy i odłowili o ponad pół tysiąca zwierząt więcej niż w 2014 r.
Aż o 26% wzrosła liczba odłowionych przez Eko Patrol ptaków. Mniej natomiast odłowiono psów i kotów. Liczba odłowionych psów i kotów spadła odpowiednio o 5,2% i 13,8%.

po rekonwalescencji ptaki wrcacaj do rodowiska naturalnego 160x106

 

INTERWENCJE EKO PATROLU

 

 

Dzięki strażnikom miejskim ponad 1,3 tys. zwierząt wróciło do środowiska naturalnego, to niemal o 30% więcej niż w 2014 r. Większa liczba odłowionych ptaków, a także pomoc zwierzętom egotycznym, wpłynęła na ponad 18% wzrost liczby zwierząt przekazanych do specjalistycznych ośrodków warszawskiego ogrodu zoologicznego. Spadła i to znacznie – o 15% – liczba zwierząt przekazanych do schroniska.

sowa 160x106

 

PRZEKAZANIE ZWIERZĄT ODŁOWIONYCH PRZEZ EKO PATROL

 

 

Dla Eko Patrolu zaskoczeniem nie są już interwencje podejmowane wobec boa dusiciela, pytona, agamy brodatej, gekona czy nawet kraba.

 

zajce 160x120

 

WYBRANE INTERWENCJE

 

 

W jakich sytuacjach jeszcze pomagali w ubiegłym roku strażnicy z Eko Patrolu?

 

mija zygzakowata 160x150

 

STRAŻNICY MIEJSCY CORAZ CZĘŚCIEJ POMAGAJĄ ZWIERZĘTOM

 

 

Klika słów o działaniach Eko Patrolu

 

agama 160x90

 

 

 

 


Eko Patrol jest identyfikowany przez mieszkańców, jako ten, który w pierwszej kolejności pomaga zwierzętom. Stąd też straż miejska z roku na rok przyjmuje coraz więcej zgłoszeń. Zakres podejmowanych interwencji jest coraz szerszy, zmienia się również ich charakter, dlatego musimy stale podnosić kwalifikacje. Szkolimy się m.in. z zakresu podejmowania interwencji trudnych – wobec zwierząt agresywnych, przemytu tzw. zwierząt egzotycznych, czy zmian prawnych. Przy tak dużej liczbie interwencji musimy też dysponować sprzętem, który zapewni nam mobilność. W ubiegłym roku otrzymaliśmy 3 nowe radiowozy, które wzmocniły nasz tabor. Nowe pojazdy nie tylko ułatwiają realizację zadań, ale wpływają również na ich skuteczność i intensywność.
Podejmowane dziś interwencje nie dotyczą tylko bezdomności zwierząt, czy też przypadków porzucania psów i kotów. Oczywiście wciąż tego typu zdarzenia angażują nasze siły i środki, ale coraz częściej interweniujemy w związku z migracją na tereny zurbanizowane zwierząt dziko żyjących. Dziki, łosie, sarny – z tymi gatunkami mamy coraz częściej do czynienia. Obserwujemy również gwałtowny wzrost liczby interwencji dotyczących ptaków.
Z jednej strony rośnie empatia mieszkańców i chęć udzielenia pomocy zwierzętom, z drugiej natomiast strony mamy też do czynienia z pewnego rodzaju modą, chociażby w przypadku zwierząt egzotycznych. Agamy, pytony, a nawet kraby powoli stają się codziennością w naszej pracy. Stąd też coraz częściej współpracujemy z wyspecjalizowanymi placówkami, jak m.in. Ptasi Azyl, czy Ośrodek CITES.

Dokumentacja fotograficzna z wybranych interwencji

winka wietnamska 1 160x120szczeniak pozostawiony w aucie 160x90ptaki wrciy do rodowiska naturalnego 160x106

 

 

 

 

 

 

 

 

g 1 g 2 g 3 g 4 g 5 g 6 g 7
g 1 g 2 g 3 g 4 g 5 g 6 g 7
stopka
Uwaga: Kliknij w głośniczek aby odsłuchać zaznaczony tekst GSpeech