Stołeczna Straż Miejska.   Uwaga: Stołeczna Straż Miejska. Kliknij w głośniczek aby odsłuchać zaznaczony tekst GSpeech
logo gora
logo dol

Wybór rozmiaru czcionki

A- A A+

wezwanie

rodo

bip logo

epuap

raporty

poznaj sm

usunity autobus 180x119Porzucony autobus, zapomniany holownik, przyczepa kempingowa, czy kilkudziesięcioletni ambulans – te i setki kolejnych wraków, w wyniku działań strażników miejskich, zniknęło w tym roku z ulic stolicy. Rekord padł w październiku. 238 wraków dzięki podjętym wówczas działaniom nie zagraża już mieszkańcom, nie blokuje miejsc parkingowych i nie szpeci miasta

 

 

Od początku roku strażnicy miejscy z Referatu ds. Pojazdów przeprowadzili ponad 3 tys. interwencji, w trakcie których oceniali, czy zlokalizowane pojazdy można uznać za tzw. wraki i podejmowali dalsze działania. W wyniku przeprowadzonych czynności 1865 wraków zniknęło z ulic stolicy.

usunity pojazd pokolizyjny 3 157x118Straż miejska jest wiodącą służbą w zakresie „oczyszczania" miasta z wraków. Codziennie strażnicy patrolują ulice w poszukiwaniu tego typu pojazdów. Funkcjonariusze z Referatu ds. Pojazdów weryfikują także zgłoszenia, które wpływają od mieszkańców. Analizujemy nawet informacje publikowane na portalach społecznościowych – podkreśla Krzysztof Kosiński Kierownik Referatu ds. Pojazdów Straży Miejskiej m. st. Warszawy.

W ponad 870 przypadkach, kiedy pojazdy zagrażały mieszkańcom lub też właściciele nie reagowali na wezwania straży miejskiej, wraki zostały usunięte na parkingi strzeżone po wydanych przez strażników miejskich dyspozycjach. W kolejnych ponad 950 przypadkach działania funkcjonariuszy doprowadziły jednak do usunięcia wraków przez samych właścicieli lub też właściciele doprowadzili pojazdy do właściwego stanu.

Ocena stanu pojazdu i wydanie dyspozycji jego usunięcia na parking strzeżony trwa kilka minut. Natomiast szereg czynności wykonywanych jest wcześniej. Mimo, że są one czasochłonne i czasami utrudnione, dokładamy wszelkich starań aby ustalić właściciela pojazdu, tak aby to on podjął działania, które w efekcie doprowadzą do usunięcia auta. Przypominam, że jeśli właściciel sam nie usunie pojazdu, a zrobią to uprawnione służby, właściciel musi liczyć się z obciążeniem go kosztami – mówi Krzysztof Kosińki.

Mieszkańcy oczekują skutecznej interwencji. Liczą na to, że wrak nie będzie już zawalidrogą, że uwolnimy miejsce parkingowe, żeususnity pojazd dostawczy 3 180x120 doprowadzimy do poprawy estetyki miasta. Mamy prawo wydać dyspozycję usunięcia pojazdu na koszt właściciela i w uzasadnionych przypadkach jest ona stosowana – mówi st. insp. Beata Paziak z Referatu ds. Pojazdów.

Najwięcej wraków zniknęło z ulic stolicy w październiku – 238, to ok. 13% wszystkich wraków wobec których straż miejska podejmowała czynności.

Do tej pory najwięcej nowych spraw dotyczących tzw. wraków straż miejska zarejestrowała na terenie Mokotowa, Wilanowa i Ursynowa (22%), najmniej w dzielnicy Śródmieście (6%).

 

wrak samochodu 100x99

WIĘCEJ INFORMACJI:
Czynności podjęte przez straż miejską w związku z tzw. wrakami (informacja za okres styczeń – wrzesień 2015 r.), pobierz dokument pdf

 

 

Wybrane interwencje:

Porzucony autobus

usunity autobus 180x135Autobus porzucony na terenie Śródmieścia był nieużytkowany od co najmniej dwóch lat. Z przeprowadzonych rozmów z mieszkańcami wynikało, że w pojeździe czasami mieszkały osoby bezdomne. Pojazd usunięto na parking strzeżony.

 

 

 Pokolizyjne auta pozostawione w różnych częściach miasta

usunity pojazd pokolizyjny 3 157x118usunity pojazd pokolizyjny 160x118

usunity pojazd pokolizyjny 4 160x120

 

 

 

 

 

Część wydawanych przez strażników miejskich dyspozycji dotyczyło pojazdów pokolizyjnych pozostawionych na stołecznych drogach. Stan tych pojazdów może zagrażać bezpieczeństwu osób i środowisku naturalnemu.

Zapomniany ambulans

usunity ambulans 180x135usunity ambulans 1 180x135

 

 

 

 

 

Kilkudziesięcioletni pojazd typu ambulans, prawdopodobnie sprowadzony z zagranicy m.in. zajmował miejsca parkingowe, szpecił okolice. Stan pojazdu wskazywał, że jest nieużywany. Samochód został usunięty na parking strzeżony.

Jedna z dróg na Osiedlu Stokłosy po interwencji strażników już bez wraków

usunita przyczepa 160x120

 

 

 

 

Na jednej z dróg na terenie Osiedla Stokłosy stwierdzono pozostawienie czterech wraków, w tym przyczepy kempingowej. Mieszkańcy zabiegali o ich usunięcie. W trakcie podjętych przez strażników czynności właściciele dwóch pojazdów usunęli auta na swój koszt, w dwóch kolejnych przypadkach strażnicy wydali dyspozycję usunięcia.

Holownik usunął... holownik

usunity holownik 180x135Pojazd holowniczy, którego stan wskazywał, że jest nieużytkowany został zlokalizowany na terenie Bielan. W trakcie prowadzonych czynności okazało się, że pojazd ostatnie badania techniczne miał wykonane trzy lata wcześniej. Holownik został usunięty na parking strzeżony przy użyciu ciężkiego pojazdu holowniczego

 

g 1 g 2 g 3 g 4 g 5 g 6 g 7
g 1 g 2 g 3 g 4 g 5 g 6 g 7
stopka
Uwaga: Kliknij w głośniczek aby odsłuchać zaznaczony tekst GSpeech