Stołeczna Straż Miejska.   Uwaga: Stołeczna Straż Miejska. Kliknij w głośniczek aby odsłuchać zaznaczony tekst GSpeech
logo gora
logo dol

Wybór rozmiaru czcionki

A- A A+

wezwanie

rodo

bip logo

epuap

raporty

poznaj sm

2016 11 caritas

Strażnicy miejscy od lat pomagają bezdomnym przetrwać zimę. W tym roku rusza druga edycja wspólnej akcji z Caritas Polska.

Jesienią i zimą ubiegłego roku strażnicy miejscy pomagali bezdomnym pod hasłem „Trochę ciepła dla bezdomnego”. Współpracując z Caritas Polska rozdawali gorące posiłki i suchy prowiant przebywającym poza schroniskami, pozbawieni dachu nad głową mogli też liczyć na ciepłe koce, odzież czy obuwie zakupione ze środków organizacji charytatywnej. Łącznie udało się pomóc ponad 400 osobom przebywającym poza ośrodkami noclegowymi, a za przeprowadzoną akcję Caritas Polska przyznała Straży Miejskiej m.st. Warszawy nagrodę „Ubi Caritas”.

Mając na uwadze dotychczasową współpracę obie instytucje ruszają z nową odsłoną akcji, która w tym sezonie odbywać się będzie pod hasłem „Dzień dobry, czy wszyscy żyją?” – w nawiązaniu do słów, jakie na ogół wypowiadają strażnicy podczas wizyt w miejscach zamieszkanych przez bezdomnych. Co najmniej do końca lutego 2017 patrole Straży Miejskiej będą dostarczać potrzebującym posiłki i pomoc materialną – tak jak w poprzedniej edycji. Tym razem jednak do patroli będą dołączać studenci Ratownictwa Medycznego, którzy w miarę potrzeb będą udzielać niezbędnej pomocy zdrowotnej. 15 listopada odbyła się konferencja dotycząca tej akcji.

Bezdomność rzadko jest wyborem. Jest dotkliwym brakiem domu, normalnych więzi międzyludzkich i nadziei na zmianę sytuacji. Jesień i zima to czas najbardziej niebezpieczny dla zdrowia i życia osób bezdomnych przebywających poza ośrodkami pomocy. Na terenie Warszawy jest to liczba od 400 do 800 osób. Każdego roku z powodu wychłodzenia i chorób umiera w Polsce ok. 100 osób bezdomnych. Poprzez akcję „Dzień dobry, czy wszyscy żyją…?” Caritas, Warszawska Straż Miejska i Lekarze Nadziei, chcą wpłynąć na tę dramatyczną statystykę, chcą również uświadomić społeczeństwu wagę troski o każdą, najsłabszą nawet jego jednostkę. Każde życie, nawet to zmagające się z trudem i poniżeniem posiada swoją godność i jest bezcenne.

Ponad trzymiesięczna  pomoc dla kilkuset osób została wyceniona na ok 30 tys. zł. Zbiórkę na ten cel Caritas Polska przeprowadzi w serwisie www.pomagam.caritas.pl. Tam również będą prezentowane informacje dotyczące przebiegu działań pomocowych.

2016 11 caritas zdj2

2016 11 caritas zdj3

2016 11 caritas zdj4

2016 11 caritas zdj5

 

g 1 g 2 g 3 g 4 g 5 g 6 g 7
g 1 g 2 g 3 g 4 g 5 g 6 g 7
stopka
Uwaga: Kliknij w głośniczek aby odsłuchać zaznaczony tekst GSpeech