Niemal 1800 razy interweniowali strażnicy miejscy dbając o bezpieczeństwo osób odwiedzających cmentarze. Od soboty straż miejska prowadziła działania w pobliżu 21 cmentarzy. Nie odnotowano poważnych incydentów. Mimo sporej liczby interwencji funkcjonariusze oceniają, że było spokojnie.
Działania prewencyjne realizowane w ramach akcji „Znicz" i „Hiena" miały zapewnić bezpieczeństwo osobom odwiedzającym cmentarze i utrzymać drożność ruchu. Ruch osób pieszych i komunikacji zbiorowej był priorytetem. Strażnicy działania dostosowywali do zmieniającej się sytuacji. W wielu miejscach konieczne było wprowadzenie przez strażników wygrodzeń uniemożliwiających pozostawianie pojazdów, reagowanie w przypadkach tamowania i utrudniania ruchu, likwidowanie „dzikich parkingów", które powstawały na terenach zielonych i w parkach, wprowadzanie rozwiązań ułatwiających dojście do bram cmentarzy.
Średnio w ciągu doby okolice cmentarzy patrolowało ok. 250 funkcjonariuszy. Większe siły zostały skierowane do działań 1 listopada. Wczoraj na cmentarzach i w ich bliskim sąsiedztwie mieszkańcom pomagało ok. 400 funkcjonariuszy.
Mimo apeli straży miejskiej kierowanych do kierowców, najwięcej interwencji podejmowano w związku z nieprawidłowym parkowaniem. Niemal 1 tys. kierowców poniesie odpowiedzialność za niestosowanie się do przepisów, w ponad 20 przypadkach wydano dyspozycję usunięcia pojazdu. Strażnicy skontrolowali ponad 250 stoisk handlowych. Funkcjonariusze przeprowadzili 180 interwencji oraz kontroli w związku z zakłócaniem porządku publicznego i spożywaniem alkoholu w sąsiedztwie cmentarzy. Pomogli również ponad 60 osobom, w tym znajdującym się pod wpływem alkoholu. Strażnicy reagowali natychmiast, kiedy pomocy potrzebowały osoby starsze, które zgubiły się, zasłabły, wymagały pomocy medycznej.
Straż miejska nie kończy działań. W godzinach wieczornych okolice cmentarzy będą patrolowane przez funkcjonariuszy w ramach akcji „Hiena", której celem jest przeciwdziałanie kradzieżom, dewastacjom, wybrykom chuligańskim.
Referat Prasowy