Stołeczna Straż Miejska.   Uwaga: Stołeczna Straż Miejska. Kliknij w głośniczek aby odsłuchać zaznaczony tekst GSpeech
logo gora
logo dol

Wybór rozmiaru czcionki

A- A A+

wezwanie

rodo

bip logo

epuap

raporty

poznaj sm

2019 11 nagrobek 01Strażnicy patrolujący Powązki w ramach tegorocznej akcji „Hiena” zauważyli odsuniętą płytę nagrobną. W środku pobłyskiwały metalowe trumny. Ślady wskazywały, że niedawno ktoś usiłował dostać się do grobu.

W nocy z niedzieli na poniedziałek, patrol na Cmentarzu Powązkowskim zauważył sterczący z grobu gruby, stalowy pręt i przesuniętą płytę nagrobną. Bezimienna, częściowo zarośnięta trawą mogiła była uchylona. Wewnątrz pobłyskiwały metalowe trumny. Świeże rysy na obmurówce i uszkodzenia płyty wskazywały, że wieko grobowca zostało podważone niedawno. Na kamieniu stały dwa znicze. Nic nie wskazywało, by trwały przygotowania do zbliżającego się pochówku. Strażnicy podjęli noktowizyjną obserwację okolicy, jednak w ciągu kolejnej godziny nikt się nie pojawił. Po konsultacji z nadzorcą cmentarza na miejsce wezwano policjantów, którzy z pomocą kryminalistyków dokonali oględzin „mrocznego odkrycia”.

Co roku, w okresie Wszystkich Świętych Straż Miejska prowadzi akcję „Hiena”, której celem jest zapobieganie kradzieżom i aktom wandalizmu na warszawskich cmentarzach. W tym roku w działaniach „Hieny” wzięły udział 134 strażnicze i 9 mieszanych patroli strażniczo-policyjnych.

Znieważenie miejsca pochówku jest zagrożone karą do dwóch, a ograbienie grobu nawet do ośmiu lat więzienia.

2019 11 nagrobek 012019 11 nagrobek 02

 

g 1 g 2 g 3 g 4 g 5 g 6 g 7
g 1 g 2 g 3 g 4 g 5 g 6 g 7
stopka
Uwaga: Kliknij w głośniczek aby odsłuchać zaznaczony tekst GSpeech