Przejeżdżanie rowerem po przejściach dla pieszych jest zabronione. Przepis ten jest nagminnie łamany, a egzekwowanie prawa budzi u rowerzystów niesłuszne oburzenie. Przykładem tego jest jedna z interwencji przyprowadzona 23 listopada na Krakowskim Przedmieściu.
Strażnicy miejscy z I Oddziału Terenowego regularnie patrolują Trakt Królewski. Tego dnia około godz. 13.40 jeden z patroli zauważył rowerzystkę, która przejechała przy hotelu „Bristol” po przejściu dla pieszych przez ulicę Karową. Strażnicy podjęli interwencję, by pouczyć cyklistkę o popełnionym wykroczeniu. Przedstawiono jej podstawę prawną i poproszono o dokumenty. Młoda kobieta odmówiła i próbowała się oddalić, ale uniemożliwiono jej odjechanie. W reakcji na to kobieta zaczęła głośno krzyczeć, wzywać pomocy i wymachiwać rękami. W pewnej chwili uderzyła pięścią strażnika i ponownie próbowała odjechać. Wezwano patrol policji. Kobieta wpadła w furię, kolejny raz uderzyła funkcjonariusza, naruszając jego nietykalność. Ponieważ jej agresja narastała, po kilku ostrzeżeniach strażnicy użyli środków przymusu bezpośredniego. Przybyli na miejsce policjanci ustalili tożsamość kobiety. Krewka rowerzystka okazała się obywatelką Chińskiej Republiki Ludowej. Cudzoziemka została przewieziona do komendy rejonowej policji, gdzie sporządzono dokumentację. Rowerzystka odpowie nie tylko za wykroczenie drogowe, ale także za naruszenie nietykalności funkcjonariusza.
W związku ze skargą złożoną przez osobę, wobec której została podjęta ww. interwencja, Wydział Kontroli Wewnętrznej wszczął postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. Ponadto na polecenie Komendanta Straży Miejskiej m.st Warszawy do czasu zakończenia czynności wyjaśniających, strażnicy, którzy podjęli tę interwencję, zostali odsunięci od pracy w rejonie.
Niezależnie od podjętych czynności wewnętrznych, w trybie art. 20 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych, sprawa wraz ze zgromadzoną dokumentacją została przekazana do prokuratury w celu jej wyjaśnienia.
W przypadku potwierdzenia naruszenia prawa lub przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy, zostaną wobec nich wyciągnięte konsekwencje dyscyplinarne, łącznie z rozwiązaniem umowy o pracę.