Stołeczna Straż Miejska.   Uwaga: Stołeczna Straż Miejska. Kliknij w głośniczek aby odsłuchać zaznaczony tekst GSpeech
logo gora
logo dol

Wybór rozmiaru czcionki

A- A A+

wezwanie

rodo

bip logo

epuap

raporty

poznaj sm

2019 07 bracka nietoperz 012 lipca około siódmej rano strażnicy z Ekopatrolu otrzymali dość nietypowe zgłoszenie od pracowników jednej z piekarń przy ulicy Brackiej.

Na miejscu okazało się, że na progu drzwi wejściowych do sklepu z bułeczkami, i nie tylko, siedzi mały… nietoperz. Po wstępnym badaniu okazało się, że jest osłabiony, a w jego sierści zagnieździły się pasożyty. Strażnicy delikatnie oczyścili skórę nietoperza i umieścili go w specjalnym transporterze. Mały miłośnik świeżego pieczywa został bezpiecznie odwieziony do lecznicy Lasów Miejskich. Specjaliści rozpoznali w nim nietoperza znanego pod nazwą mroczek późny (Eptesicus serotinus). Po wyleczeniu i nabraniu sił wróci do środowiska naturalnego.

Gatunek ten występuje na terenie całej Polski. Jego kryjówkami letnimi są niemal wyłącznie budynki, gdzie kryje się na strychach, w szczelinach dachów i ścian. Sporadycznie spotykano go w skrzynkach dla ptaków. Żywi się owadami, motylami nocnymi, a także komarami. W Polsce jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.

2019 07 bracka nietoperz 01

 

 

g 1 g 2 g 3 g 4 g 5 g 6 g 7
g 1 g 2 g 3 g 4 g 5 g 6 g 7
stopka
Uwaga: Kliknij w głośniczek aby odsłuchać zaznaczony tekst GSpeech