Stołeczna Straż Miejska.   Uwaga: Stołeczna Straż Miejska. Kliknij w głośniczek aby odsłuchać zaznaczony tekst GSpeech
logo gora
logo dol

Wybór rozmiaru czcionki

A- A A+

wezwanie

rodo

bip logo

epuap

raporty

poznaj sm

2018 10 zebracy

Sukces śródmiejskich strażników w walce z problemem żebractwa dzieci. Proceder stał się szczególnie nasilony w punktach atrakcyjnych turystycznie – na Starym i Nowym Mieście.

Patrole z warszawskiej Starówki od dłuższego czasu obserwowały dzieci żebrzące, pod kontrolą oddalonych opiekunów. Ujęcie osób nakłaniających nieletnich do żebrania było bardzo trudne - grupy żebracze zorganizowały sprawny system ostrzegawczy. Na sygnał o zbliżającym się patrolu, błyskawicznie przerywały proceder i uciekały.

Jak odnotowali strażnicy z rejonu, sprawa dotyczyła tych samych osób, którym jednak nie sposób było udowodnić winy bez dowodów - w postaci zdjęć lub nagrań.
Staromiejski referat straży miejskiej otrzymał nawet we wrześniu zapytanie Rzecznika Praw Dziecka, którego o wykorzystywaniu nieletnich do żebrania zawiadomili zaniepokojeni turyści.

Dzięki konsekwencji i zorganizowanemu działaniu, strażnikom udało się w końcu ująć jedną z kobiet pochodzenia romskiego, wraz z nakłanianym do żebrania chłopcem. Wspólnie z Policją sprawdzono miejsce zamieszkania ujętych, także pod kątem warunków do przebywania tam nieletnich.
Po przeprowadzeniu czynności, sprawczyni została ukarana mandatem, a o sytuacji został poinformowany Ośrodek Pomocy Społecznej.

Polskie prawo zakazuje żebrania osobom, które mają środki do egzystencji lub są zdolne do pracy; żebrania natarczywego lub oszukańczego oraz wykorzystywania do żebrania dzieci, osób bezradnych lub zależnych od skłaniającego (art. 58 i art. 104 KW).

2018 10 zebracy

 

g 1 g 2 g 3 g 4 g 5 g 6 g 7
g 1 g 2 g 3 g 4 g 5 g 6 g 7
stopka
Uwaga: Kliknij w głośniczek aby odsłuchać zaznaczony tekst GSpeech