Stołeczna Straż Miejska.   Uwaga: Stołeczna Straż Miejska. Kliknij w głośniczek aby odsłuchać zaznaczony tekst GSpeech
logo gora
logo dol

Wybór rozmiaru czcionki

A- A A+

wezwanie

rodo

bip logo

epuap

raporty

poznaj sm

2016 09 swiatla do roweru foto archiwum SM

W związku z obchodzonym 22 września Dniem Bez Samochodu, strażnicy miejscy zadbają o bezpieczeństwo tych, którzy po ulicach Warszawy poruszają się rowerami. Tego dnia funkcjonariusze rozdadzą rowerzystom zestawy oświetleniowe przekazane przez Zarząd Dróg Miejskich.

Z roweru jako środka transportu korzysta coraz więcej warszawiaków. Trzeba jednak pamiętać, że rowerzysta jest użytkownikiem drogi, który musi przestrzegać określonych przepisów. Jednym z obowiązków cyklisty jest zadbanie o prawidłowe wyposażenie roweru. Jest to szczególnie ważne w okresie jesiennym, kiedy wcześnie zapada zmrok a prawidłowe oświetlenie decyduje o widoczności rowerzysty dla innych użytkowników drogi.

To nie pierwsze tego typu działania prowadzone przez stołecznych strażników miejskich. Funkcjonariusze zwracają uwagę na bezpieczeństwo rowerzystów przede wszystkim w ramach codziennej służby. Dzień Bez Samochodu jest dobrą okazją do przypomnienia rowerzystom, że ich bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od nich samych. To, że dobrze widzą drogę i innych użytkowników ruchu, nie oznacza, że sami są dobrze widoczni – zaznaczył Zastępca Komendanta Straży Miejskiej m.st. Warszawy Bartłomiej Zieliński.

Strażnicy miejscy na terenie stolicy przekażą rowerzystom ponad 700 zestawów oświetleniowych ufundowanych przez Zarząd Dróg Miejskich. W trakcie działań zwrócą szczególną uwagę na obowiązkowe wyposażenie roweru, zwłaszcza na oświetlenie przednie i tylne. Działania funkcjonariuszy mają uświadomić cyklistom, jak bardzo ich bezpieczeństwo, zwłaszcza po zmroku, zależy od właściwego i sprawnego oświetlenia pojazdu. Dodatkowo w trakcie działań strażnicy będą egzekwować przestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez rowerzystów.

Straż Miejska m.st. Warszawy przypomina, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, rower musi być wyposażony w:
- z przodu – w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej
- z tyłu – w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające
- sprawny hamulec oraz dzwonek bądź inny sygnał ostrzegawczy

Referat Prasowy

 

g 1 g 2 g 3 g 4 g 5 g 6 g 7
g 1 g 2 g 3 g 4 g 5 g 6 g 7
stopka
Uwaga: Kliknij w głośniczek aby odsłuchać zaznaczony tekst GSpeech