Stołeczna Straż Miejska.   Uwaga: Stołeczna Straż Miejska. Kliknij w głośniczek aby odsłuchać zaznaczony tekst GSpeech
logo gora
logo dol

Wybór rozmiaru czcionki

A- A A+

wezwanie

rodo

bip logo

epuap

raporty

poznaj sm

2020 05 nurogesi 02Święto Flagi rodzina nurogęsi postanowiła uczcić spacerem przez… Czerniakowską. Na szczęście dla nich w pobliżu był patrol referatu ds. Kontroli Środowiska. Funkcjonariusze wstrzymali ruch uliczny co pozwoliło całej rodzince przejść bezpiecznie na druga stronę ulicy. Po dłuższej chwili mama gęś pływała wraz z ośmiorgiem młodych po Kanale Piaseczyńskim.

Nurogęsi są rybożerne i najczęściej gniazdują w dziuplach drzew. W Polsce jest to bardzo nieliczny gatunek lęgowy, który w Warszawie można spotkać nad Wisłą. Gniazdowanie tego rzadkiego gatunku w parku miejskim jest prawdziwym ewenementem.
Nurogęsi są średniej wielkości ptakami, niewiele większymi od kaczki krzyżówki. Dorosły samiec w szacie godowej ma ciemno-zielono połyskującą głowę, która z większej odległości wydaje się czarna. Całe ciało jest ubarwione kontrastowo czarno-biało, chociaż w świeżej szacie godowej spód nabiera lekko różowego odcienia. Ubarwienie samicy i młodych ptaków jest bardziej niepozorne – ciało jest szarawe, a głowa brązowa z widocznym z tyłu czubem jakby potarganych piór. W szacie spoczynkowej obie płcie wyglądają podobnie, chociaż u samców da się zauważyć więcej bieli na skrzydle.

  • 2020_05_nurogesi_01
  • 2020_05_nurogesi_02
  • 2020_05_nurogesi_03
  • 2020_05_nurogesi_04
  • 2020_05_nurogesi_05
 

g 1 g 2 g 3 g 4 g 5 g 6 g 7
g 1 g 2 g 3 g 4 g 5 g 6 g 7
stopka
Uwaga: Kliknij w głośniczek aby odsłuchać zaznaczony tekst GSpeech