Stołeczna Straż Miejska.   Uwaga: Stołeczna Straż Miejska. Kliknij w głośniczek aby odsłuchać zaznaczony tekst GSpeech
logo gora
logo dol

Wybór rozmiaru czcionki

A- A A+

wezwanie

rodo

bip logo

epuap

raporty

poznaj sm

Straznicy powstanczego ognia miniMinął już tydzień od uroczystości związanych z 75 rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Powoli więdną już wieńce i wiązanki złożone 1 sierpnia w miejscach powstańczej pamięci. Dopaliły się też i zgasły znicze zapalone przez Warszawiaków w intencji poległych żołnierzy i zamordowanej ludności cywilnej. Jednak w jednym miejscu dzięki strażnikom miejskim ogień będzie się palił nieprzerwanie przez 63 dni.


Tym miejscem jest Kopiec Powstania Warszawskiego przy ul. Bartyckiej, który został usypany z gruzów zburzonej w czasie II wojny światowej Warszawy. To miejsce uświęcone polską krwią zastygłą na zwiezionych tu z całego miasta cegłach i ziemi przesiąkniętej ostatnimi myślami o wolności. Jak co roku do rozniecenia ogniska obok monumentalnego symbolu Polski Walczącej użyto znicza zapalonego przy Grobie Nieznanego Żołnierza i przeniesionego na kopiec przez Sztafetę Pokoleń. Tradycyjnie składała się ona z kombatantów, harcerzy i strażników miejskich. To właśnie strażnicy miejscy dbają od lat by, pomimo wichrów i takich jak ostatniej nocy burz, powstańcze ognisko nie zgasło. Funkcjonariusze pełnią na kopcu służbę, poza swoimi codziennymi obowiązkami.
- Najtrudniej jest w nocy i przy niesprzyjającej pogodzie, ale to przecież nic przy tym co musieli przeżyć warszawscy powstańcy przed 75 laty. Dlatego warto tu być aby chociaż w ten sposób oddać im hołd za ich heroizm i przypominać kolejnym pokoleniom czym jest wojna. Oby nasze i kolejne pokolenia Warszawiaków nie musiały jej nigdy doświadczyć. – mówią dzisiaj strażnicy powstańczego ognia.
Tak jak Powstanie Warszawskie trwało 63 dni, tak i zapalony 1 sierpnia ogień na Kopcu Powstania Warszawskiego zgaśnie 3 października.

Straznicy powstanczego ognia

Straznicy powstanczego ognia 01

Straznicy powstanczego ognia 02


 

g 1 g 2 g 3 g 4 g 5 g 6 g 7
g 1 g 2 g 3 g 4 g 5 g 6 g 7
stopka
Uwaga: Kliknij w głośniczek aby odsłuchać zaznaczony tekst GSpeech