Stołeczna Straż Miejska.   Uwaga: Stołeczna Straż Miejska. Kliknij w głośniczek aby odsłuchać zaznaczony tekst GSpeech
logo gora
logo dol

Wybór rozmiaru czcionki

A- A A+

wezwanie

rodo

bip logo

epuap

raporty

poznaj sm

2019 03 marzanna 07Lasek Lindego, park Kaskada, las Bielański, tereny rekreacyjne przy ul. Papirusów, okolice szkół – to między innymi te miejsca odwiedzali dzisiaj funkcjonariusze Referatu Szkolnego V Oddziału terenowego w ramach akcji „Marzanna”.

St. insp. Włodzimierz Bachanek i st. str. Karol Zaniewicz kontrolowali dobrze im znane miejsca, w których gromadzi się młodzież świętująca nadejście długo wyczekiwanej wiosny. To w uczniowskiej „tradycji” dzień dobrej zabawy, któremu często towarzyszą wagary, alkohol, papierosy czy substancje odurzające. Dbamy o to, by było przede wszystkim bezpiecznie – mówią strażnicy i zwracają uwagę na młodzież spożywającą niedozwolone substancje czy samodzielnie wymykającą się spod opieki nauczycieli.

- Dlaczego nie jesteście na zajęciach? Czy nie powinniście mieć właśnie trzeciej lekcji? – takimi pytaniami strażnicy z V Oddziału Terenowego witają dwóch chłopców kręcących się w pobliżu jednej z bielańskich szkół. - Jest pierwszy dzień wiosny, więc zostaliśmy zwolnieni z zajęć i właśnie czekamy na mamę, która zaraz po nas przyjedzie – informują nastolatkowie. Ich odpowiedź wzbudza podejrzenie strażników, którzy postanawiają chwilę porozmawiać z uczniami i sprawdzić, czy dzieci faktycznie zostaną odebrane spod szkoły. Młodzi ludzie nie kłamali – po chwili pod szkołę podjeżdża samochód i Adam z Piotrem bezpiecznie wsiadają do samochodu mamy.

- Atmosferze swobody i zabawy w tym dniu musi towarzyszyć poczucie bezpieczeństwa. Dlatego w miejscach, w których w tym dniu szczególnie chętnie gromadzi się młodzież, będzie więcej patroli. Strażnicy będą zwracać uwagę m.in. na wagarowiczów. Zainteresują się, gdy w czasie zajęć lekcyjnych w parkach, na terenach rekreacyjnych czy poza szkolnym ogrodzeniem znajdować się będą uczniowie. Nie będą tolerować przypadków spożywania alkoholu przez osoby nieletnie czy sprzedawania go im. To samo dotyczy papierosów czy innych niedozwolonych substancji – mówi Romuald Modzelewski, naczelnik V Oddziału Terenowego Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

Bezpieczeństwo uczniów świętujących pierwsze dni wiosny, ograniczanie przypadków spożywania alkoholu w miejscach publicznych, zapobieganie sprzedaży używek osobom nieletnim – to główne założenia wzmożonych działań prewencyjnych, które rozpoczęły się dzisiaj we wczesnych godzinach porannych w związku z tzw. „dniem wagarowicza”. Częstszymi kontrolami funkcjonariusze objęli m.in. okolice placówek oświatowych, osiedla, parki, skwery, okolice centrów handlowych, pubów, nabrzeże Wisły. Działania skupią się również na przeciwdziałaniu sprzedaży alkoholu i papierosów osobom, które nie ukończyły 18 roku życia.

Podobne działania odbywają się dzisiaj w pozostałych warszawskich dzielnicach i realizowane są przez strażników miejskich z referatów szkolnych, wspieranych przez strażników z oddziałów patrolowo-interwencyjnych.
Prewencyjne patrole strażników miejskich w tym dniu przynoszą spodziewany efekt. Już od kilku lat podczas „dnia wagarowicza” nie odnotowano poważniejszych zdarzeń, a powitanie wiosny przebiegało w spokojnej i bezpiecznej atmosferze.

  • 2019_03_marzanna_02
  • 2019_03_marzanna_03
  • 2019_03_marzanna_04
  • 2019_03_marzanna_05
  • 2019_03_marzanna_07
  • 2019_03_marzanna_08
 

g 1 g 2 g 3 g 4 g 5 g 6 g 7
g 1 g 2 g 3 g 4 g 5 g 6 g 7
stopka
Uwaga: Kliknij w głośniczek aby odsłuchać zaznaczony tekst GSpeech