Stołeczna Straż Miejska.   Uwaga: Stołeczna Straż Miejska. Kliknij w głośniczek aby odsłuchać zaznaczony tekst GSpeech
logo gora
logo dol

Wybór rozmiaru czcionki

A- A A+

wezwanie

rodo

bip logo

epuap

raporty

poznaj sm

2020 02 trebacz seniorzy 01Mundur strażnika miejskiego potrafi wywołać szczere wzruszenie. Przekonał się o tym Grzegorz Malinowski, hejnalista Straży Miejskiej m.st. Warszawy, który spotkał się 26 lutego z weteranami w Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich przy ul. Nowolipie 22. 

Podczas spotkania weterani poznali historię hejnału warszawskiego, który jest codziennie odgrywany z wieży Zamku Królewskiego. Grzegorz Malinowski odegrał seniorom melodię na trąbce i opowiedział o tym, jak hejnaliści każdego dnia „wdrapują się” na wieżę i jak z tej perspektywy wygląda miasto. Powstańcy bez trudu odnaleźli w melodii hejnału nuty znane z powstańczej melodii. 

- To piękne, że w hejnale miasta, o które walczyliśmy i za które przelewaliśmy krew, jest nawiązanie do naszego trudu. Cieszę się, że chociaż jesteśmy odchodzącym pokoleniem, to w ten sposób będziemy obecni pośród kolejnych pokoleń mieszkańców stolicy. – powiedział jeden z weteranów powstania.

Na koniec hejnalista Grzegorz Malinowski zagrał dla powstańców wiązankę powstańczych i żołnierskich piosenek. Na początku nieśmiało, a po chwili coraz pewniej, seniorzy przypominali sobie ich słowa i śpiewali do granych już na fortepianie melodii. Potem zaczęły się wspomnienia z czasów wojny, i nie tylko. Bez żadnej przesady można powiedzieć, że nie tylko dla seniorów było to cenne spotkanie.

Zadaniem placówki jest zapewnienie wsparcia Powstańcom Warszawskim w postaci opieki, animacji zajęć, ciepłego posiłku, ułatwionego dostępu do rehabilitacji, zajęć gimnastycznych, terapii psychologicznej, usług fryzjerskich i kosmetycznych, poradnictwa czy możliwości wspólnej rozrywki (uczestnictwa w wydarzeniach artystycznych, wycieczek po Warszawie i okolicach, gry w brydża czy różnego rodzaju warsztatach integracyjnych). Dom proponuje dwa rodzaje imprez kulturalnych – wydarzenia tylko dla Powstańców oraz wydarzenia dostępne dla wszystkich. Takie rozwiązanie ma aspekt edukacyjny i ma być swoistą platformą międzypokoleniową, gdzie za każdym razem dokonuje się niezwykła lekcja historii z udziałem świadków minionych czasów. Oferta Domu jest na bieżąco rozszerzana, uwzględnia sugestie weteranów.

Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich przy ulicy Nowolipie 22 jest finansowany z budżetu m.st. Warszawy. Jego zarządcą jest Stowarzyszenie Monopol Warszawski przy współudziale wolontariuszy z Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. Powstał w odpowiedzi na potrzeby zgłaszane przez Powstańców wolontariuszom zaangażowanym w miejskie projekty „Złota Rączka” oraz „Pamiętamy – pomagamy” realizowane w 2018 r. wspólnie ze Stowarzyszeniem Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 i Towarzystwem Przyjaciół Pragi Oddział Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

  • 2020_02_trebacz_seniorzy_01
  • 2020_02_trebacz_seniorzy_02
  • 2020_02_trebacz_seniorzy_03
  • 2020_02_trebacz_seniorzy_04
  • 2020_02_trebacz_seniorzy_05
  • 2020_02_trebacz_seniorzy_06
 

g 1 g 2 g 3 g 4 g 5 g 6 g 7
g 1 g 2 g 3 g 4 g 5 g 6 g 7
stopka
Uwaga: Kliknij w głośniczek aby odsłuchać zaznaczony tekst GSpeech