Stołeczna Straż Miejska.   Uwaga: Stołeczna Straż Miejska. Kliknij w głośniczek aby odsłuchać zaznaczony tekst GSpeech
logo gora
logo dol

Wybór rozmiaru czcionki

A- A A+

wezwanie

rodo

bip logo

epuap

raporty

poznaj sm

180 ptakKażdy z nas zapewne pamięta stare, dobre czasy gdy pani przedszkolanka zabierała nas na wycieczkę do pobliskiego parku lub lasu. Jako małe dzieci mogliśmy bezpiecznie obcować z naturą. Czasy jednak się zmieniły, teraz…natura odwiedza dzieci w przedszkolu.

Wczoraj jedną z placówek przy ulicy Smyczkowej odwiedził bardzo rzadki ptak. Około południa jeden z opiekunów naszych milusińskich zauważył leżącego obok płotu przedszkola ptaka, którego nigdy wcześniej nie widział. Nie przypominał popularnego gołębia ani wróbla w dodatku sprawiał wrażenie chorego. Natychmiast zadzwonił do straży miejskiej z prośbą o pomoc. Strażniczka i strażnik z Ekopatrolu, którzy przybyli na miejsce, bezpiecznie odłowili nietypowego gościa. Jak się okazało był to lelek kozodój – rzadko spotykany ptak, który prowadzi nocny tryb życia. Po wstępnej diagnozie strażnicy stwierdzili, że nie jest ranny, tylko lekko osłabiony. Być może - jako ptak nocny – zapadł w drzemkę w tym nietypowym miejscu. Został bezpiecznie przetransportowany do „Ptasiego Azylu” na terenie Warszawskiego ZOO.

Lelek kozodój (Caprimulgus europaeus) – gatunek niewielkiego ptaka nocnego z rodziny lelkowatych (Caprimulgidae). Żywi się owadami, które chwyta w locie do szeroko otwartego dzioba. W Polsce objęty ochroną gatunkową ścisłą.

 

g 1 g 2 g 3 g 4 g 5 g 6 g 7
g 1 g 2 g 3 g 4 g 5 g 6 g 7
stopka
Uwaga: Kliknij w głośniczek aby odsłuchać zaznaczony tekst GSpeech