Stołeczna Straż Miejska.   Uwaga: Stołeczna Straż Miejska. Kliknij w głośniczek aby odsłuchać zaznaczony tekst GSpeech
logo gora
logo dol

Wybór rozmiaru czcionki

A- A A+

wezwanie

rodo

bip logo

epuap

raporty

poznaj sm

Straż Miejska m.st. Warszawy otrzymała do testowania nowoczesny system monitoringu mobilnego, który został ustawiony na skrzyżowaniu ulic Chmielnej, Brackiej, Szpitalnej i Zgody. Skuteczna i szybka reakcja na wszelkie nieprawidłowości i zdarzenia związane z zagrożeniem bezpieczeństwa – to główny cel ustawienia kamer właśnie w tym miejscu.

Nowoczesny system jest połączony z Centralnym Stanowiskiem Kierowania, skąd informacje o ujawnionych nieprawidłowościach będą kierowane bezpośrednio do patroli straży miejskiej. Takie działania skrócą czas reakcji strażników, skróci też czas przekazywania informacji do innych służb.

Operatorzy kamer zwrócą szczególną uwagę na bezpieczeństwo osób obecnych w zasięgu kamery. Zwrócą uwagę między innymi na wszelkie zdarzenia o charakterze przestępczym lub chuligańskim, na spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, niszczenie mienia czy też na kierujących nie stosujących się do przepisów ruchu drogowego.
Widząc zdarzenie, operator przekaże taką informacje do patrolu, który bezzwłocznie zjawi się we wskazanym miejscu.

Dlaczego skrzyżowanie Chmielnej, Brackiej, Szpitalnej i Zgody? To jedno z miejsc licznie odwiedzanych przez mieszkańców stolicy i turystów korzystających z atrakcji turystycznych tego miejsca.
Ulica Chmielna, to nie tylko ciąg komunikacyjny łączący ulicę Marszałkowską z ulicą Nowy Świat, ale także chętnie odwiedzany pasaż handlowy, gdzie warszawiacy i turyści przyjeżdżają na zakupy.
Od początku 2018 roku strażnicy interweniowali tutaj prawie 3000 razy, nakładając na sprawców czynów zabronionych ponad 700 mandatów karnych, blisko 250 razy zastosowali środek o charakterze wychowawczym, jakim jest pouczenie.
To właśnie dla tego w pierwszej kolejności zostało wytypowane skrzyżowanie ulic Chmielnej, Brackiej, Szpitalnej i Zgody.

Wartością, która ma przemawiać za wykorzystywaniem monitoringu jest bezpieczeństwo. Nowy system stacjonarnego monitorowania został już uruchomiony na terenie Bulwarów Wiślanych gdzie dobrze zdaje egzamin i niewątpliwie ma wpływ na poczucie bezpieczeństwa osób odwiedzających to miejsce.
W mobilne kamery, zostały wyposażone pojazdy tzw. „smogowozy” które na co dzień są wykorzystywane do interwencji związanych z ochroną środowiska. Jednak podczas zabezpieczeń imprez organizowanych na terenie miasta są one wykorzystywane do zapobiegania przestępczości, ścigania sprawców przestępstw, zapewniania bezpieczeństwa, ochrony mienia oraz dbania o ład i porządek publiczny.

Niebawem Straż Miejska m.st. Warszawy zostanie wyposażona w specjalistyczny dron, na którego pokładzie także będzie kamera rejestrująca nie tylko zwykły obraz, będzie ona widziała także w podczerwieni.

Na bieżąco są analizowane negatywne zdarzenia w innych miejscach Warszawy. Tam gdzie do takich zdarzeń dochodzi zbyt często, lokalizowany będzie ten nowoczesny system monitoringu mobilnego.

  • kula_szpiegula_1
  • kula_szpiegula_2
  • kula_szpiegula_3
  • kula_szpiegula_4
  • kula_szpiegula_5
  • kula_szpiegula_6
  • kula_szpiegula_7
 

g 1 g 2 g 3 g 4 g 5 g 6 g 7
g 1 g 2 g 3 g 4 g 5 g 6 g 7
stopka
Uwaga: Kliknij w głośniczek aby odsłuchać zaznaczony tekst GSpeech