Stołeczna Straż Miejska.   Uwaga: Stołeczna Straż Miejska. Kliknij w głośniczek aby odsłuchać zaznaczony tekst GSpeech

2020 03 top kwiecien 1

Strażnik miejski pomagający bezdomnemu wychodzącemu z kanału ciepłowniczego„Człowiek ma prawo patrzeć na drugiego z góry tylko wówczas, kiedy chce mu pomóc, aby się podniósł” – napisał Gabriel Garcia Marquez. Tym przesłaniem kierują się stołeczni strażnicy, od wielu lat pomagający osobom bezdomnym. W dniu 14 kwietnia obchodzimy Dzień Ludzi Bezdomnych.

Strażnicy miejscy od wielu lat angażują się w pomoc osobom dotkniętych bezdomnością. Przez cały rok prowadzone są kontrole miejsc, w których przebywają. Interwencje pomagają ustalić, kim są ludzie mieszkający w pustostanach, ziemiankach, szałasach, czasem kanałach. Podczas rozmów bezdomni często opowiadają smutne historie swojego życia, których wspólnym mianownikiem było – na jakimś etapie – potknięcie. Coś poszło nie tak, czegoś nie zauważyli, do czegoś nie przywiązali odpowiedniej uwagi, coś zaniedbali, a w efekcie doszło do dramatu – dom przestał być domem.
- To może spotkać każdego. Czasami decyduje o tym przypadek. Ci ludzie po prostu nie zauważyli tej cienkiej granicy, którą przekroczyli – podkreślają strażnicy miejscy.
Bezdomnym, którzy wyrażą chęć, strażnicy miejscy pomagają znaleźć schronienie w noclegowniach, domach opieki lub schroniskach. Bywa, że ta pomoc idzie znacznie dalej. Szerokim echem w mediach odbiła się historia pewnego małżeństwa: osób, którym jeden ze strażników pomógł w uzyskaniu mieszkania na Woli. Niektórym trzeba pomóc wyrobić dokumenty, innym – uzyskać przysługującą rentę lub emeryturę. Duża w tym zasługa pracowników opieki społecznej, z którymi strażnicy regularnie współpracują.
Kontrole miejsc, w których przebywają bezdomni, mają szczególne znaczenie w okresie zimowym. Już od 10 lat każdej jesieni w akcji „Paczka dla bezdomnych” strażnicy organizują zbiórki potrzebnych rzeczy – kurtek, polarów, czapek, szalików, butów, koców i śpiworów. Niektórzy angażują w zbiórki swoich znajomych i przyjaciół. Wszystkie rzeczy trafiają do potrzebujących.
Gdy temperatura spada, funkcjonariusze odwiedzają miejsca przebywania bezdomnych nawet kilka razy na dobę. Monitorują, czy mają się jak ogrzać i co zjeść. Znajdują im ciepły nocleg, o co nie jest wcale łatwo. Regularnie przywożą im także ciepłe posiłki przygotowywane przez Caritas Polska. Kilka lat temu te wspólne działania nazwaliśmy „Trochę ciepła dla bezdomnego”. Od ubiegłego roku, ze względu na epidemię, funkcjonariusze dostarczają potrzebującym ciepłe posiłki, ale także środki higieny osobistej, środki do dezynfekcji rąk oraz maseczki i jednorazowe rękawiczki. Wielu z nich o zaistniałej sytuacji dowiedziało się bowiem od strażników, bo nie wszyscy w tak trudnych warunkach mają dostęp do mediów.
Przez cały rok działa Uliczny Patrol Medyczny, który co najmniej raz w tygodniu odwiedza bezdomnych w różnych dzielnicach. Strażnicy miejscy, którzy są ratownikami medycznymi lub ratownikami kwalifikowanej pierwszej pomocy, otaczają opieką chorych, opatrują im rany i owrzodzenia, a także kierują do przychodni partnerów akcji „Lekarzy Nadziei” bądź schronisk Caritas.
Troska i starania funkcjonariuszy są doceniane przez osoby bezdomne. Najlepszym tego dowodem jest to, że strażnicy bywają zapraszani na śluby bezdomnych, zdarzyło się nawet, że jeden z funkcjonariuszy był na takiej uroczystości świadkiem. To ludzie tacy sami jak my. Różni ich od pozostałych tylko to jedno niefortunne potknięcie na drodze. Warto o tym pamiętać na co dzień.
W 2020 roku strażnicy miejscy wykonali 5 835 kontroli miejsc, w których schronienia szukały osoby bezdomne. Informacji o miejscach pomocowych udzielono w 7 465 przypadkach. W trakcie wykonywanych kontroli niektóre osoby wyrażały zgodę na to, by przewieziono je do noclegowni czy schronisk – takiej pomocy udzielono w 660 przypadkach.

  • 2021_04_dzien_bezdomnych_01
  • 2021_04_dzien_bezdomnych_02
  • 2021_04_dzien_bezdomnych_03
  • 2021_04_dzien_bezdomnych_04
  • 2021_04_dzien_bezdomnych_05
  • 2021_04_dzien_bezdomnych_06
  • 2021_04_dzien_bezdomnych_07
  • 2021_04_dzien_bezdomnych_08
 

g 1 g 2 g 3 g 4 g 5 g 6 g 7
g 1 g 2 g 3 g 4 g 5 g 6 g 7
stopka
Uwaga: Kliknij w głośniczek aby odsłuchać zaznaczony tekst GSpeech